Autorzy

Archiwum

Tematy

Wakacje od skarbówki? Nic z tych rzeczy! Minister Finansów wyśle Ci SMSem ostrzeżenie, nawet na urlopie.


Przedsiębiorco, kiedy relaksujesz się tańcząc salsę na Kubie, albo oglądasz zachód słońca w Kołobrzegu, w Ministerstwie Finansów właśnie piszą do Ciebie SMSa z ostrzeżeniem. Czy to możliwe?! Jak najbardziej! Przynajmniej tak wynika z komunikatu opublikowanego dziś na stronach Ministerstwa.

 

 

Minister Finansów (MF) sięga po coraz to nowsze środki, które mają na celu ograniczenie wyłudzeń podatku VAT. Tym razem MF wykorzystuje do tego informacje podatkowe przesyłane przez przedsiębiorców w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego oraz nowe kanały komunikacji.

 

 

Co to jest Jednolity Plik Kontrolny?

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to księgi i dokumenty księgowe prowadzone za pomocą programów komputerowych w odpowiednim formacie, przekazywane organowi podatkowemu przez podatników.

 

 

Jednym z rodzajów JPK jest JPK_VAT, czyli elektroniczna forma ewidencji zakupu i sprzedaży VAT. Od 1 stycznia 2017 r. obowiązek ich przekazywania Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej objął małych i średnich przedsiębiorców. Spowodowało to znaczy wzrost ilości podatników objętych obowiązkiem przekazywania informacji o ewidencji w formie elektronicznej.

 

 

Wielu przedsiębiorców nie było zadowolonych z nowych obowiązków m.in. ze względu na konieczność nabycia oprogramowania umożliwiającego generowanie i wysyłanie podpisanych plików JPK i poniesienia związanych z tym kosztów.

 

 

Czy JPK to tylko same problemy?

W niektórych przypadkach poniesione koszty mogą się jednak zwrócić. Okazuje się bowiem, że Ministerstwo Finansów, poza wykorzystaniem JPK do uszczelnienia systemu podatku VAT, podjęło również działania mające na celu ostrzeżenie uczciwych podatników o tym, że mogli wejść w kooperację z nierzetelnym kontrahentem lub po prostu popełnili błędy przy sporządzaniu deklaracji VAT.

 

 

Do chwili obecnej informacje o tym, że dostawca towarów został wykreślonych z rejestru VAT jako czynny podatnik przedsiębiorca otrzymywał wyłącznie w formie pisemnej. Tradycyjna forma zawiadomienia wiązała się jednak z czasem jaki był potrzebny na przygotowanie i doręczenie podatnikowi pisemnego zawiadomienia.

 

 

Elektronicznie szybciej

Ministerstwo Finansów poinformowało dziś, że rozpoczyna wysyłanie ostrzeżeń w postaci e-maila z adresu jpk.analizy@ds.mofnet.gov.pl oraz wiadomości SMS na numery telefonów, które podatnicy wskazali w zgłoszeniach identyfikacyjnych lub aktualizacyjnych.

 

 

Powiadomienia, opatrzone podpisem „Ministerstwo Finansów, Departament Poboru Podatków", będą zawierać prośbę o sprawdzenie składanych plików JPK_VAT i kontakt z właściwym urzędem skarbowym, aby wyjaśnić stwierdzone niezgodności i ewentualnie skorygować złożoną deklarację VAT lub plik JPK_VAT.

 

 

Ostrzeżenia będą wysyłane automatycznie po stwierdzeniu nieprawidłowości w rozliczeniu VAT co pozwoli na uzyskanie przez podatnika takiej informacji znacznie szybciej niż do tej pory.

 

 

Jakich nieprawidłowości będą dotyczyć zawiadomienia?

MF będzie zawiadamiać o dostrzeżonych nieprawidłowościach dotyczących:

  1. rozbieżności w przekazanych plikach JPK_VAT i deklaracjach złożonych za ten sam okres,
  2. rozbieżności co do kwot transakcji wykazanych przez kontrahentów w plikach JPK_VAT,
  3. przypadków uwzględniania w plikach JPK_VAT zakupu faktur VAT wystawionych przez podmioty, które nie posiadają statusu czynnego podatnika w podatku od towarów i usług.

 

 

Nieprawidłowości wskazane w pkt. 1 i 2 w przeważających przypadkach będą dotyczyć drobnych uchybień związanych z błędnym wypełnianiem deklaracji VAT, a ich usunięcie będzie możliwe poprzez złożenie korekty.

 

 

Z większym ryzykiem wiążą się informacje o tym, że dostawca nie ma statusu czynnego podatnika VAT. W takich wypadkach organy podatkowe kwestionują prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury wystawionej przez kontrahenta.  

 

 

Więcej o kwestionowaniu przez organy podatkowe prawa do odliczenia podatku VAT, gdy faktura wystawiona jest przez kontrahenta wykreślonego z rejestru pisałem w artykule „Wykreślenie kontrahenta z rejestru VAT a prawo do odliczenia”.

 

 

O tym jak powinien reagować podatnik, który dostanie informację o wykreśleniu go z rejestru VAT pisałem w artykule Jak reagować, gdy urząd wykreśla przedsiębiorcę z rejestru podatników VAT?” na portalu Infor.pl.

 

 

Co jeśli podatnik zignoruje SMS z Ministerstwa Finansów?

Zignorowanie wiadomości o wykreśleniu dostawcy z rejestru VAT jako podatnika czynnego może rodzić poważne problemy dla przedsiębiorcy. Poza wszczęciem kontroli podatkowej podatnik może liczyć się z próbą pozbawienia go prawa do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktury wystawionej przez wykreślonego z rejestru dostawcę. Brak reakcji podatnika będzie dla organów podatkowych jednoznacznym dowodem na to, że podatnik nie dochował dobrej wiary, ponieważ odliczał VAT wiedząc, że jego dostawca mógł dopuścić się nieprawidłowości w rozliczeniu podatku.

 

 

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak zachować dobrą wiarę i należytą staranność w relacjach biznesowych z kontrahentem zapraszam na moje szkolenia organizowane we współpracy z firmą Rewolucja Umysłów. Więcej szczegółów na stronie: http://www.rewolucjaumyslow.pl/szkolenia-i-kursy.php

 

 

Możecie zapoznać się również z moim artykułem „Test dobrej wiary w prawie podatkowym – 10 kroków, które musisz wykonać, aby nie stracić prawa do odliczenia VAT”.

 

 

Potrzebujesz indywidualnej pomocy? Wyślij do mnie wiadomość na adres ksoloniewicz@indywidualnekancelarie.pl.  Wspólnie ustalimy, w jaki sposób mogę ci pomóc.

 

 

Informację o nowych planach MF związanych z systemem ostrzegania podatników znajdziecie na stronie Ministerstwa Finansów.


6 lipca 2017 23:59

Kacper Sołoniewicz

Komentarze: 0

Dodaj komentarz:5 + 24 =
×

Autorzy:


Kacper Sołoniewicz

Kacper Sołoniewicz

Adwokat, doradca podatkowy

Michał Sroczyński

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Tematy:


Archiwum: